Sertleşme Sorunlarının Tedavisinde Şok Dalga Tedavisi ESWT

Sertleşme Sorunlarının Tedavisinde Şok Dalga Tedavisi (ESWT)

Sertleşme sorunu penis bölgesindeki kan akışının sağlıklı olmaması ya da bölgedeki damarların zarar görmüş olmasından kaynaklanır. Sertleşme sorunları kişilerin sosyal ve psikolojik yaşamlarını olumsuz olarak etkileyebilir. Bu problemin ortadan kaldırılabilmesi için geliştirilmiş olan tedavi yöntemi, ESWT (Extracorporeal Shock Wave Therapy) ya da Şok Dalga Tedavisi olarak adlandırılır. Şok Dalga Tedavisi’nde ilgili bölgeye şok dalgaları yollanır ve bu şekilde vücudun kendini onarma mekanizmasının çalıştırılması hedeflenir. Şok dalgaları sayesinde bölgede yeni damarlar oluşur ve kan akışı yeniden sağlanır. Yeni damarların oluşması ve kan akışının istenilen düzeye getirilmesi sonucunda sertleşme problemi ortadan kalkar.

Sertleşme Sorunu Neden Kaynaklanır?

Sertleşme sorunu ya da erektil disfonksiyon, peniste görülen bir cinsel işlev bozukluğudur. Erkek bireylerde görülen sertleşme sorunu birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Sertleşme sorunu kişilerin cinsel yaşamını olumsuz yönde etkiler. Dolayısıyla sertleşme sorunu yaşayan kişiler sosyal ve psikolojik yönden kendilerini kötü hissedebilir ve mutsuz olabilirler. Erektil disfonksiyon durumu psikolojik ya da fiziksel sebeplerden kaynaklanabilir. Sertleşme sorununun ortaya çıkmasına neden olan bazı fiziksel nedenler şu şekilde sıralanır:

 • Obezite
 •  Yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon
 • Kalp rahatsızlıkları
 •  Kan damarlarının tıkanması
 •   Tütün, alkol ve diğer zararlı maddelerin kullanımı
 •  Prostat kanseri
 • Genital bölgeyi etkileyen ameliyatlar ya da yaralanmalar

Sertleşme sorunlarının psikolojik nedenleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Stres
 • Partnere dayalı ilişki sorunları
 • Cinsel isteksizlik

Erektil Problemler Tedavi Edilebilir Mi?

Fiziksel sebeplerden dolayı ortaya çıkabilen sertleşme sorunu ya da erektik disfonksiyon, modern tıp ve gelişen teknoloji sayesinde tedavi edilebilmektedir. Sertleşme sorunu, erkeklerin genital bölgesindeki kan akışının normal seviyede olmamasından kaynaklanır. Sertleşme sorunu yaşayan hastaların genital bölgelerindeki damarlar, kan akışının sağlanabilmesi için uygun formda olmayabilir. Günümüzde penis bölgesindeki damarların yeniden oluşması için ilgili bölgeyi harekete geçirecek ve böylelikle bölgenin kan akışını sağlayarak sorunu ortadan kaldırabilecek tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Bu yöntemlerin en etkilisi ESWT ya da Şok Dalgası Tedavisi’dir.

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nedir?

Kendine has özellikleri olan ve farklı şiddetlerde üretilebilen ses dalgaları, şok dalgaları olarak adlandırılır. Şok dalgalarının tedavi amaçlı kullanılmasına ise ESWT ya da Şok Dalgası Tedavisi denir. ESWT, farklı sağlık sorunlarının çözümü için uzman doktorlar tarafından kullanılabilir. ESWT, genellikle damar bozukluğu olan ve kan akışının sağlanamadığı bölgelerde kullanılır. Tedavi sırasında kullanılacak olan şok dalgasının boyutu, hastanın şikâyetçi olduğu rahatsızlığın tipine bağlıdır. Örneğin böbrek taşlarının kırılması için kullanılan ESWT, yüksek basınç oranına sahiptir. Sertleşme sorunlarının tedavisinde kullanılan ESWT’nin basınç oranı ise çok daha düşüktür.

Şok Dalga Tedavisi’nin Faydaları

Şok Dalga Tedavisi, sertleşme sorunları ve böbrek taşı gibi birçok rahatsızlığın tedavi edilmesinde kullanılır. Sertleşme problemlerinin ortadan kaldırılması amacıyla yapılan cerrahi müdahalelere kıyasla ESWT, herhangi bir ameliyat süreci gerektirmediği için oldukça avantajlıdır. Tedavi amacıyla kullanılan ESWT’nin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Şok dalga tedavisi vücudun hemen her bölgesine uygulanabildiğinden, tedavilerin kolaylıkla gerçekleştirilebilmesini sağlar.
 • Sertleşme problemi ve böbrek taşı gibi sorunların giderilmesinde kullanılan ESWT, diğer tedavi yöntemlerine oranla daha kısa sürede etki eder.
 •   ESWT uygulanan bölgedeki kan hücreleri yenilenir.
 •  Kemik iyileşmesine katkıda bulunur.
 • Ağrısızdır.

Şok Dalga Tedavisi Ne Kadar Sürer?

ESWT yöntemi sertleşme sorunlarının giderilmesi için kullanıldığında, hastanın durumuna bağlı olarak seanslar şeklinde uygulanır. Her bir seans yaklaşık 15 – 20 dakika sürer. Tedavinin etkili olabilmesi için yöntemin haftada 1 kez uygulanması gerekir. İlgili bölgede damarların yenilenmesi, kan hücrelerinin oluşması ve kan dolaşımının normal düzeye gelebilmesi için yaklaşık 6 hafta gereklidir. ESWT seansının hemen ardından hasta taburcu edilebilir.

Şok Dalga Tedavisi Yaptırmalı Mısınız?

ESWT’nin hastanın sertleşme sorunlarının giderilmesi için kullanılıp kullanılmayacağı uzman doktorlar tarafından belirlenir. Penis bölgesindeki kan akışının şok dalgalar ile tedavi edileceği düşünülüyorsa, hasta ESWT yöntemi ile tedavi edilebilir. Tedavinin seyri her seansta incelenmeye devam edilir ve sertleşme sorununda azalma olması durumunda, doktorlar tarafından seans sayısında değişiklikler yapılabilir. Sertleşme sorunu yaşayan bireylerin uzman bir üroloğa görülmeleri tavsiye edilir. Buradan hareketle tedavi yönteminin uygulanıp uygulanamayacağının doktor tarafından belirlenmesi gerektiği söylenebilir.

EKOL INTERNATIONAL

Lokasyon
Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı / İzmir

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
0 (232) 386 55 05

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

İzmir Ekol Hastanesi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

Mobil Hemen Ara
Mobil Whatsapp