Prostat Kanseri Tanısında Son Teknoloji Multiparametrik Prostat MR ve Prostat Füzyon Biyopsi

Prostat sonrası kanser, erkeklerde kanser ölümünün ikinci önde gelen nedenidir. 2030 yılına kadar görülme sıklığının yaşlanan küresel nüfus nedeniyle iki katına çıkması beklenmektedir. Prostat spesifik antijen (PSA) testi, transrektal ultrason eşliğinde biyopsi ile geleneksel tanının sınırlamaları ile daha da karmaşıklaşan nispeten temkinli hastalığın aşırı teşhisine yol açmıştır. MRG tekniğindeki gelişmeler ve özellikle fonksiyonel görüntüleme, radyoloğun, tanı yolunda erken MRG kullanımına yönelik bir sürücü ile hastaların risk sınıflandırması ve yönetiminde önemli bir rol oynamasını sağlamıştır.

Şu anda prostatta yüksek dereceli agresif bir tümörün varlığını güvenilir bir şekilde tespit edebilen kan veya idrar bazlı biyobelirteçler yoktur ve bu gerçekçi görüntüleme ölümcül kanserlerden ayırmanın en büyük potansiyel yollarını sunar.

Multiparametrik MRG nedir?

Prostatın multiparametrik (mp) MRG'si esasen standart anatomik T1 ve T2 ağırlıklı görüntülemeyi desteklemek için kullanılan bir fonksiyonel görüntüleme şeklidir. Tercih edilen fonksiyonel sekanslar, görünür difüzyon katsayısı (ADC) haritalarının hesaplanması dahil olmak üzere dinamik kontrastlı (DCE) MRI ve difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DWI) 'dir.

Prostat MR Görüntüleme Güvenli midir?

Manyetik rezonans (MR) görüntüleme prostat görüntüleme için en ayrıntılı ve doğru tekniktir. Geleneksel T2 ağırlıklı görüntülemeyi difüzyon ağırlıklı (DW) MR görüntüleme veya dinamik kontrast madde destekli (DCE) MR görüntüleme gibi bir veya daha fazla fonksiyonel MR görüntüleme tekniği ile birleştirir. Raporlar, böyle bir yaklaşımın, bezin büzülmesi, kaybı da dahil olmak üzere prostat üzerindeki radyasyon sonrası etkiler nedeniyle lokal nüksün saptanmasında özellikle yararlı olabileceğini göstermiştir.

Ek olarak belirtilmelidir ki MRG tüm prostat tümörlerini tespit edemez, aktif gözetim için düşük hacimli, düşük dereceli hastalığı olan hastaların seçilmesi bağlamında MRG'de lezyon eksikliği bu nedenle iyi bir prognostik bulgudur. Tahmin edilebileceği gibi, bir tümör büyüdükçe ve derecesi arttıkça MRG'de görülme olasılığı da artar.

EKOL INTERNATIONAL

Lokasyon
Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı / İzmir

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
0 (232) 386 55 05

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

İzmir Ekol Hastanesi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

Mobil Hemen Ara
Mobil Whatsapp