Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatları

Lazerle Böbrek Taşı Ameliyatları

İnsan vücudunun boşaltım sisteminin en önemli organlarından biri olan böbrekler, organizma içerisindeki atık maddelerin dışarı atılmasını ve böylece kanın temizlenmesini sağlar. Böbreğe yollanan atık maddeler, böbrek tarafından birtakım işlemlerden geçirildikten sonra böbrek kanalları ile vücudun alt kısımlarına yollanır. Böbrek kanalları, birtakım sebepler doğrultusunda tıkanıklık yaşayabilir. Kanallar içerisinde bazı minerallerin birikmesi, bölgede sert bir yapıya sahip olan ve böbrek taşı denen oluşumların ortaya çıkmasına sebep olur. Böbrek taşları, kişilerde böbrek ağrısı şikayetlerinin ortaya çıkmasına sebep olur. Bu sorunu yaşayan hastaların böbrek taşı ameliyatı olma ihtimali uzman ürologlar tarafından değerlendirilir. Bu işlem steril hastane ortamının üroloji kliniği içerisinde yapılır. Gelişen teknoloji ve modern tıp sayesinde günümüzde böbrek taşı kırma işlemleri lazer ile gerçekleştirilebilmektedir. Bu işlem endoskopik böbrek taşı ameliyatı olarak adlandırılır. İzmir Ekol Hastanesi böbrek taşı tedavisinde kullandığı birçok farklı tedavi yöntemi ile hastalarına hizmet vermektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Oluşur?

Vücuttaki kanın temizlenmesini ve atıkların dışarı atılmasını sağlayan böbreklerin kanallarında taş oluşumu görülebilir. Böbrek kanallarından geçen atık maddeler, bazı durumlarda kanallardan tam olarak atılmaz. Böylece bazı mineral ve tuzlar böbrek kanallarında birikir. Zaman içerisinde bir araya gelen bu mineral ve tuzlar birleşerek sert bir yapı oluştururlar. Bu yapı böbrek taşı olarak adlandırılır. Böbrek taşları tedavi edilmezse hastaların böbrek, mesane ve idrar yollarında çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu sebeple ilgili belirtileri gösteren hastaların uzman ürologlara başvurması tavsiye edilir. Böbrek taşları, kapalı böbrek taşı ameliyatı ya da açık böbrek taşı ameliyatı gibi yöntemler ile tedavi edilebilir.

Böbrek Taşı Neden Oluşur?

Böbrek taşı oluşumunun kesin nedeni tam olarak bilinmese de bu durumun ortaya çıkmasında etkili olan faktörler sıralanabilmektedir. Böbrek taşı oluşum riskini arttıran bazı faktörler şu şekilde sıralanabilir:

 

 • İdrar yolu enfeksiyonları
 • Obezite
 • Doğuştan gelen böbrek anomalileri
 • Böbrek hastalıkları
 • Kronik bağırsak sorunları
 • Fiziksel aktivite eksikliği
 • Geçmişte yaşanmış olan böbrek taşı hastalıkları

Böbrek Taşı Belirtileri

Böbrek taşı hastalıklarına sahip olan kişilerin vücutlarında çeşitli olumsuz durumlar ortaya çıkar. Bu hastalarda ağırlıklı olarak ağrılar görülür. Ağrılar genellikle idrar boşaltırken hissedilir. Aşağıdaki belirtilere sahip olan bireyler, İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği birimine başvurarak uzman doktorlardan sağlık hizmeti alabilir ve böbrek taşı tedavi süreçlerine başlayabilirler::

 

 • Sağ ya da sol böbrek ağrısı
 • Alt karın bölgesinde ya da sırtta ağrı
 • İdrarda acı ve yanma
 • Kusma ve mide bulantısı
 • İdrarın yapı, renk ve yoğunluğunda değişiklik
 • İdrarda kan

Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

Böbrek taşı ameliyatı nasıl olur ya da böbrek taşı ameliyatı nasıl yapılır sorusu, yukarıdaki belirtilere sahip olan hastalar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Modern tıp ve gelişen teknoloji, günümüzde böbrek taşı rahatsızlıklarının farklı yöntemler ile tedavi edilebilmesini mümkün kılmıştır. Bu yöntemlerin ortak amacı, böbreğe zarar vermeden maksimum taşsızlık oranını yakalamaktır. Geçmiş yıllarda açık olarak gerçekleştirilen böbrek taşı ameliyatları son yıllardaki gelişmiş cihazlar yardımıyla kapalı olarak gerçekleştirilebilmektedir. Kapalı böbrek taşı ameliyatı ya da mesaneden böbrek taşı ameliyatı tedavi yöntemlerinde, hastanın böbrek taşlarına idrar kanalları üzerinden ulaşılır ve taşlar, belirlenen farklı teknikler aracılığıyla kırılır. Bu yöntemlerin tümü, lazerli böbrek taşı ameliyatı başlığı altında yer alır. İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği tarafından gerçekleştirilen lazerli kapalı böbrek taşı ameliyatları şu şekilde sıralanır:

 

 • Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS)
 • Üreterorenoskopi (URS)
 • Perkütan Nefrolitotomi (PCNL)

Retrograd İntrarenal Cerrahi (RIRS) ile Böbrek Taşı Ameliyatı

İdrar yolundan böbrek taşı ameliyatı yöntemlerinden biri olan RIRS ile böbrek taşlarının kırılması hedeflenir. Endoskopik bir yöntem olan RIRS’ta hastanın böbrekleri içerisine girilir ve ilk olarak böbrek taşları görüntülenir. Bu işlemin ardından lazerle böbrek taşı kırma aşaması gelir ve bu aşamada taşlar, idrar yolu ile atılabilecek boyuta getirilir. İşlemde kameralı ve lazerli profesyonel sağlık ekipmanları kullanılır. Retrograd İntrarenal cerrahi, kanama diyatezi olan, kas iskelet sistemi deformitesi bulunan ve aşırı kilolu olan hastaların böbrek kanallarında bulunan 2 cm’den küçük böbrek taşlarının kırılmasında kullanılan bir tedavi yöntemidir. İşlem 20 dakika ile 1 saat arasında gerçekleştirilir.

Üreterorenoskopi (URS) ile Böbrek Taşı Ameliyatı

Üreter denilen kanaldaki böbrek taşları, tedavi işle düşmüyor ve başka yöntemler ile kırılamıyorsa Üreterorenoskopi (URS) yöntemi ile tedavi başlatılır. Bu yöntemde hastanın böbreklerine kameralı cihazlar ile girilir ve holmium lazer ile taşın kırılması ya da alınması sağlanır. Ameliyattan önce uzman doktorlar, hastaya genel ya da lokal anestezi uygularlar. URS tedavisi ile yapılan böbrek taşı ameliyatı sonrası hastalar, bir gün içerisinde normal yaşantısına dönebilir. URS yöntemi ile böbrek taşı ameliyatı ne kadar sürer sorusu, böbrek taşı şikayeti olan hastalar tarafından sıklıkla sorulur. URS yöntemi de tıpkı RIRS yönteminde olduğu gibi 20 dakika ile 1 saat arasında bir tedaviyi gerektirir.

Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) ile Böbrek Taşı Ameliyatı

Böbrek taşı ameliyatlarında hangi tedavi yönteminin kullanılacağı, hastanın böbrek kanallarında bulunan böbrek taşlarının büyüklüğüne bağlıdır. Böbrekte 20 mm ve üzerinde taşlar bulunması ve bu taşların diğer tedavi yöntemleri ile kırılamaması durumunda uzman doktorlar Perkütan Nefrolitotomi (PCNL) yöntemine başvurabilir. Bu yöntemde öncelikle hastanın sırt kısmına 1 cm’lik bir kesik açılır ve böbrek içine girilir. Kameralı endoskopik cihazlarla böbrek taşlarının görüntülenmesinin ardından böbrek taşları holmium lazerle parçalanır ya da ilgili bölgelerden alınır. PCNL böbrek taşı ameliyatı kaç saat sürer sorusunun cevabı ise iki saattir.

Böbrek Taşı Ameliyatlarını Kim Yapar?

Böbrek taşı ameliyatı olacak hastaların uzman ürologlara muayene olması gerekir. Ameliyat süreci steril bir ortam ve profesyonel bir çaba gerektirdiğinden bu işlemin uzmanlar tarafından gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu sebeple böbrek taşı teşhis ve böbrek taşı ameliyat işlemleri üroloji kliniği içerisinde yapılmalıdır. Ameliyat sonrasında hastalar genellikle taburcu edilirler fakat bazı hastaların böbrek taşı ameliyatı sonrası hemşirelik bakımı ihtiyacı olabilmektedir. Bu sebeple böbrek ağrısı çeken hastaların, lazerle böbrek taşı tedavisi yapan ve tedavinin ardından kaliteli bir bakım hizmeti veren profesyonel hastaneleri tercih etmeleri gerekir. İzmir Ekol Hastanesi olarak alanında uzman doktorlarımız, hasta odaklı yaklaşımımız ve güler yüzlü personelimiz ile böbrek taşı problemlerinden şikayetçi olan hastalarımızın için her zaman göreve hazırız!

EKOL INTERNATIONAL

Lokasyon
Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı / İzmir

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
0 (232) 386 55 05

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

İzmir Ekol Hastanesi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

Mobil Hemen Ara
Mobil Whatsapp