İdrar Kaçırma

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma her türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumudur. Eğer bu durum düzenli olarak tekrarlarsa tıbbi bir sorun olarak kabul edilir. Kadınlar, erkeklere göre idrar kaçırma sorunlarından daha fazla şikâyetçi olurlar. Birçok hasta doktorlarıyla idrar kaçırma durumunu konuşmaktan rahatsızlık duydukları için tedavisiz kalmaktadır. İdrar kaçırma sıklıkla meydana geliyor veya hayat kalitesini etkiliyorsa doktora görünmek ve tıbbi tedavi önerileri almak oldukça önemlidir. Hastaların çoğunda idrar kaçırma farklı tedavi seçenekleri ile tedavi edilebilir. Bu tedavi seçenekleri; pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi, ilaç tedavileri veya cerrahi tedavilerdir. Doktorunuzla sizin için en iyi olan tedavi yöntemini konuşabilirsiniz.

İdrar Kaçırma Nedenleri

İdrar kaçırmanın birçok sebebi olabilir. Önemli olan, bu belirtileri gösteren kişilerin uzman ürologlara başvurmasıdır. İdrar kaçırma sorunlarından şikayetçi olan hastalar İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği birimine başvurabilir ve muayene ve tedavi süreçlerini başlatabilirler. Güler yüzlü personelimiz, uzman doktor kadromuz ve sağlık odaklı anlayışımız ile idrar kaçırma konusunda da hastalarımızın yanındayız. İdrar kaçırma sosyal ve psikolojik yaşamı derinden etkileyebilen bir sorun olduğundan, ilgili muayene ve tedavi süreçlerinden geçen hastalar, eskisine oranla çok daha kolay bir yaşam sürebilirler. Bu doğrultuda aşağıdaki belirtileri gösteren hastalar, Üroloji Kliniği birimimize başvurabilirler:

 

 • Hormon eksiklikleri    
 • Pelvik taban kaslarının zayıflığı
 • Nörolojik hastalıklara bağlı idrar kaçırma
 • İdrar yolu enfeksiyonu
 • Prostat büyümesi

 

Bunların yanı sıra doğum, menopoz, geçirilmiş pelvik ameliyatlar ve geçirilmiş prostat ameliyatları da kişilerin idrar kaçırma sorunları ile karşı karşıya kalmalarına sebep olabilir.

İdrar Kaçırma Tipleri

Hastanın nasıl ve ne zaman idrar kaçırdığına bağlı olarak farklı tiplerde idrar kaçırma çeşitleri vardır. Bu idrar kaçırma tipleri, idrar yollarının hangi kısmının zarar gördüğü ile ilişkilidir. İdrar kaçırma tipleri şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Stres tipi idrar kaçırma
 • Sıkışma tipi idrar kaçırma
 • Karışık tipte idrar kaçırma

 

Sıralanan bu idrar kaçırma tiplerinin her biri, insan yaşamını olumsuz yönde etkiler. Bu sebeple, idrar kaçırma türlerine sahip olduğunu düşünen kişilerin uzman ürologlara başvurmaları tavsiye edilir. İdrar kaçırma sorunları, ciddi problemlerin habercisi olabilir. Bu sebeple kişilerin belirtileri göstermeleri durumunda uzman doktorlara muayene olmaları oldukça önemlidir.

Stres Tipi İdrar Kaçırma

Stres tipi idrar kaçırma (SUI) kişilerin belirli eylemleri gerçekleştirirken idrar kaçırdıkları idrar kaçırma tipidir. Bu soruna sahip olan kişiler, aşağıdaki aktiviteleri yaptıkları sırada idrarlarını tutamayabilirler:

 

 • Öksürme ve hapşırma
 • Gülme
 • Koşma ve sıçrama gibi egzersizler
 • Alışveriş eşyaları gibi ağır yükleri kaldırma

Sıkışma Tipi İdrar Kaçırma

Sıkışma tipi idrar kaçırma sorununa sahip olan kişiler, nerede oldukları ve ne yaptıkları fark etmeksizin idrarlarını tutamayabilirler. Kişilere ani bir sıkışma hissi gelir. Bu durumda kişiler idrarlarını tutamazlar. Bu aşamada idrar kaçırma gerçekleşir. Bu idrar kaçırma tipi, kişilerin hemen her ortamda idrar kaçırmalarına sebep olduğundan kişilerin birçok problem yaşamasına sebep olabilir. Bu soruna sahip olan kişilerin mesane kasları kasılır ve kişiler idrar kaçırmak istemese de idrarlarını tutamaz ve kaçırırlar.

Karışık Tipte İdrar Kaçırma

Kişilerde hem sıkışma tipi idrar kaçırma, hem de stres tipi idrar kaçırma durumu görülmesi, karışık tipte idrar kaçırma olarak adlandırılır. İdrar kaçırma durumunun üroloji uzmanı ile konuşulması oldukça önemlidir. Tedavi edilmemiş idrar kaçırma sorunları kişilerin enfeksiyon, cilt kızarıklıkları ya da cinsel sorunlar gibi sağlık sorunları yaşamalarına sebep olabilir. Bunların yanı sıra idrar kaçırma sorunları uzun süre devam eden kişiler depresyon, stres ve utanma gibi kötü sorunlarla da karşılaşabilirler. Bu sorunlar kişilerin toplumdan uzaklaşmasına ve iş ve sosyal hayatlarının bozulmasına neden olabilir. İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği doktorlarına başvurmanız durumunda, doktorunuz hangi idrar kaçırma tipine sahip olduğunuz hakkında sizi bilgilendirecektir. Burada dikkat etmeniz gereken, idrar kaçırma sorunları ile ilgili konuşurken doktorunuz ile konuşmaktan çekinmemeniz gerektiğidir. Doktorunuza tüm sorunları anlatmanız, doktorunuzun sizin için en iyi ve en sağlıklı çözümü bulmasını kolaylaştıracaktır.

İdrar Kaçırmanın Değerlendirilmesi ve Tanısı

İdrar kaçırma sorununa sahip olan kişiler, uzman bir üroloğun yardımlarıyla problemlerinin tam olarak ne olduğunu öğrenebilirler. Buradan hareketle ürologlar, kişiler için uygun tedavinin nasıl olacağına karar verirler. İdrar kaçırma sorunları yaşayan hastaların durumlarını tam olarak anlamak için uzman ürologların hastalara uygulayabileceği bazı testler şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Hastanın medikal öyküsü alınır ve buna uygun olarak testler yapılır.
 • Fizik muayene
 • Hasta sorgulamaları
 • Mesane günlüğü
 • İdrar testi
 • İdrar boşaltımı sonrası kalan idrarın ölçümü
 • Ped testi

 

Eğer bu testler sonucunda hastaya tanı konulamazsa, uzman ürolog hastaya ürodinamik değerlendirme, üroflovmetri testi, daha invazid ürodinamik test, sistoskopi ya da görüntüleme önerebilir. Uzman üroloğun idrar kaçırma sorununu tam olarak anlayabilmesi için hastanın tıbbi özgeçmişi de oldukça önemlidir. Tıbbı özgeçmiş, hastanın geçmiş hastalıkları, görmüş olduğu tedaviler ve kullandığı ilaçlar hakkında doktoru bilgilendirir. Doktorlar hastaların tıbbi özgeçmişlerine uygun tedavi yöntemleri tercih ederler. Bu doğrultuda doktorlar, hastaların tıbbi özgeçmişini öğrenmek için şu soruları hastalara yöneltebilirler.

 

 • Aldığınız ilaçlar nelerdir?
 • Sigara kullanıyor musunuz?
 • Ne zaman ve ne sıklıkta sıvı tüketiyorsunuz?
 • Kahve ve alkol tüketim miktarınız nedir?
 • Daha önce ameliyat oldunuz mu?
 • Dışkılama ile ilgili herhangi bir sorununuz var mı?
 • Hiç gebe kaldınız mı?
 • Menopoza girdiniz mi?

 

Doktor, ayrıca idrar kaçırmanın hastanın hayatını ne kadar etkilediğini öğrenmek için de hastaya birtakım sorular yöneltebilir. Bu sorular şu şekilde sıralanabilir:

 

 • Ne sıklıkta tuvalete gidersiniz?
 • Ne sıklıkta idrar kaçırırsınız?
 • Gülerken, öksürürken veya hapşırırken idrar kaçırır mısınız?
 • Gece idrar yapmak için uyanır mısınız?
 • Tuvaletiniz geldiği zaman tuvalete yetişmek için acele eder misiniz?
 • İdrar yaptıktan sonra idrar torbanızın boşalmadığını hisseder misiniz?

Fizik Muayene

Doktorunuz mesanenizin büyüyüp büyümediğini anlamak için karnınıza fizik muayene yapabilir. Mesaneniz dolu olduğunda doktorunuz stres tipi idrar kaçırma (SUI) olup olmadığını görmek için öksürmenizi isteyecektir. Ayrıca doktor, pelvik taban kaslarının nasıl çalıştığını anlamak için erkeklerde rektumdan muayene, kadınlarda ise jinekolojik muayene yöntemlerine başvurabilir.

Hasta Sorgulama Formları

Doktorunuz, idrar kaçırmanızın hayatınızı ne kadar etkilediğini ve semptomlarınızı anlamak için sizden bir form doldurmanızı isteyecektir. Ayrıca bu formlar tedavi sürecinde de kullanılacak ve semptomlarınızın düzelip düzelmediği konusunda doktorunuza yardımcı olacaktır.

İşeme Günlüğü

Doktorunuz sizden birkaç gün için bir işeme günlüğü doldurmanızı isteyecektir. Bu günlükte bir gün boyunca ne kadar sıvı aldığınız, ne sıklıkta tuvalete gittiğiniz ve ne kadar idrar yaptığınız kaydedilecektir. İşeme günlüğü oldukça önemli olup bu günlük, doktorunuzun semptomlarınızı daha iyi bir şekilde anlamasına yardımcı olacaktır.

İdrar Analizi

İdrarınızın bir miktarını idrar analizi için vermeniz gerekecektir. İdrar tahlili, idrar yolu enfeksiyonunuzun olup olmadığı konusunda doktorunuza bilgi verecektir.

Kalıntı İdrar Tayini

İdrar yaptıktan sonra idrar torbasında kalan idrar, artık idrar miktarıdır. İşeme sonrası kalıntı idrar (PVR) olarak da adlandırılır. Bir kateter ya da ultrasonografi ile ölçülebilir. Kalıntı, idrar kaçırmayı kötüleştirebilir ya da  idrar yolu enfeksiyonu gibi başka bir ürolojik sorunların belirtisi olabilir. Kalıntı idrar ölçümü, idrar kaçırmanızın nedeninin anlaşılması konusunda doktorunuza yardımcı olacaktır.

Ped Testi

Ped testi sırasında doktorunuz sizden sıvı emici bir ped kullanmanızı isteyecektir. Genellikte bu test 1 – 24 saat arasında kullanılır. Pedin emdiği idrar miktarını tartmanız istenecektir. Doktorunuz bu testin detaylarını size anlatacaktır. Ped testini yapmak her zaman çok kolay değildir ve tümüyle doktorunuzla işbirliği içinde yapılmalıdır.

Ürodinamik Değerlendirme

Ürodinamik inceleme, idrar yapma döngünüz ve idrar torbanızın nasıl kasıldığı hakkında daha fazla bilgi elde edilmesi için uzman doktorlar tarafından uygulanan bir testtir. İdrar kaçırma rutini değerlendirmesi sırasında genellikle yapılmaz.

Üroflovmetri

Üroflovmetri, elektronik olarak idrar akım hızını ölçen basit bir incelemedir. Hastanelerde veya muayenehanelerde kolaylıkla uygulanabilen bir testtir. Üroflovmetrik incelemede idrarınızı üroflovmetri aletinin haznesine yapmanız gerekir. Bu test idrar torbanızın çıkışında bir tıkanıklık olup olmadığı konusunda doktorunuza bilgi verecektir.

İnvaziv Ürodinamik Testler

Eğer idrar kaçırma sorununuzun tedavisi için cerrahi tedavi yapılacaksa veya bu cerrahi size uygulanan ilk cerrahi işlem değilse doktorunuz tarafından invaziv ürodinamik inceleme yapılabilir. Ürodinamik inceleme, tanılarınızın kesin olmadığı durumlarda da uygulanabilir. İnvaziv ürodinamik inceleme sırasında doktorunuz, idrar yolunuza ve makata, karın içi ve idrar torbası basıncını ölçmek için birer kateter yerleştirir. İnvaziv ürodinami sırasında idrar yoluna yerleştirilen kateterden yavaşça sıvı gönderilerek idrar torbasının doğal olarak dolmasına benzer bir durum oluşturulur. İdrar torbanız dolduğunda idrarınızı üroflovmetriye yaparsınız. Bu testlerin tümüne dolum ve boşaltım sistometrisi denilir. Kateterlerin bağlı bulunduğu ekranda test sonuçlarınız görülecektir. Bazı durumlarda kateterler çıkarılmadan daha kesin tanı konulabilmesi için ikinci bir test yapılması gerekebilir.

Sistoskopi

Bu testte doktorunuz küçük bir kamera aracılığıyla idrar yolunuza ve idrar torbanıza bakabilir. Bu test, idrarda kanama gibi başka semptomlar olduğu zaman gereklidir. Ürodinamik incelemeye benzer biçimde, tanıdan şüphe edilmesi halinde yapılabilir.

Görüntüleme

Doktorunuz veya hemşireniz ultrasonografi aracılığıyla idrar yollarınızı inceleyebilir. Bu teknikte yüksek frekanslı sesler vasıtasıyla idrar torbanız veya idrar yollarınızın diğer bölgeleri görülebilir. İdrar yollarının görüntülenmesi, idrar kaçırmanın başlangıç testleri arasında yer almamaktadır.

İdrar Kaçırmanın Kişisel Yönetimi

İdrar kaçırmanın birçok tedavi yöntemi vardır. Eğer semptomlar sizi etkiliyorsa, uzman bir ürologla görüşmeniz iyi olacaktır. Herkesi tedavi eden tek bir yöntem yoktur. İdrar kaçırmanızla ilgili olarak aldığınız önlemler, idrar kaçırma sorununuzu ciddi şekilde düzeltebilir ve size daha iyi bir hayat kalitesi sağlayabilir. Bu tedbirler hayat tarzı değişiklikleri, mesane ve pelvik taban kas egzersizleridir. Ameliyat ve ilaç tedavileri gibi yöntemler, bu yöntemler işe yaramadığında uygulanabilir.

Hayat Tarzı Değişiklikleri

Günlük diyetinizin idrar kaçırmanız üzerinde etkisi olabilir. Diyetteki değişiklikler, idrar kaçırma sorununuzu bir parça düzeltebilir. Gün boyunca çok az veya çok fazla sıvı tüketmek idrar kaçırmanızı etkileyebilir. Doktorunuzla günlük ne kadar sıvı almanız gerektiği konusunda konuşmalısınız. Az sıvı alarak daha az idrar kaçırma uygulaması oldukça basit bir çözümdür. Buna rağmen bazen sıvı azaltılması sizin için tehlikeli olabilir. Çünkü sıvı alımının azaltılması, vücudun sıvısız kalmasını, idrar yolu enfeksiyonunu, idrar yolu taşlarını ve kabızlığı beraberinde getirebilir. Kafein, alkol ve yumuşak içecekler idrar kaçırmaya neden olmaz, fakat bazı kişilerde sıkışma hissini ve sık idrara gitmeyi artırır. Bu tür içeceklerden kaçınmanız durumunuzu bir miktar düzeltebilir. Belli bazı gıdalar mesanede tahriş yapabilir. En sık karşılaşılanlar arasında acı-baharatlı yiyecekler, limon ve ağır kokulu peynirlerin olduğu görülür. Ayrıca idrar kaçırmanızı daha da kötüleştirdiğini düşündüğünüz içeceklerden kaçınmanız size yardımcı olacaktır.

Mesane Eğitimi

Doktorunuz mesane eğitimi yapmanızı önerebilir. Mesane eğitiminin ilk aşaması bir işeme günlüğü tutulmasıdır. Bu günlükte ne kadar sıvı içtiğiniz, ne sıklıkta idrar yaptığınız ve ne kadar idrar boşalttığınız kaydedilir. Bu bilgiler ışığında doktorunuz size idrar yapma sıklığınız konusunda önerilerde bulunacak ve sizden bu önerilere uymanızı isteyecektir. Eğer mesane eğitimi başarılı olursa mesaneniz daha fazla idrarı depolayabilecektir.

Pelvik Taban Kas Egzersizleri

Pelvik taban kasları, idrar torbanızı ve bağırsaklarınızı destekler. Bu kaslar yaşla, hastalıkla veya hormonal değişikliklerle birlikte zayıflayabilir. Zayıf pelvik taban kasları ise idrar kaçırmaya neden olabilir. Ayrıca kadınlarda gebelik ve doğum, pelvik taban kaslarını zayıflatabilir. Erkeklerde ise prostat ameliyatları, prostat kanseri ameliyatları ve bilhassa radikal prostatektomi pelvik taban kaslarını zayıflatabilir. Pelvik taban kas egzersizleri ve bu egzersizler için dizayn edilmiş programlar idrar kaçırmayı düzeltebilir. Bu egzersizleri denemeden önce mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir.

Pelvik Taban Kas Egzersizleri İçin Genel Direktifler

Bu egzersiz, genel pelvik taban kas egzersizi direktifleridir. Bu egzersiz çeşidi doktor tarafından önerildiği takdirde kullanılmalıdır. Bu egzersizi her zaman idrar yaptıktan sonra uygulamanız gerekir. Pelvik taban kas egzersizleri şu şekilde yapılır:

 • Öncelikle rahat bir pozisyon alın. Bu pozisyon çömelmiş, oturur veya ayakta bir pozisyon olabilir.
 • İdrarınızı tutar gibi kendinizi sıkın ve gevşetin. Bu egzersizi on defa tekrarlayın.
 • Bir sonraki aşamada aynı egzersizi yapın fakat gevşetmeden önce 5 saniye kendinizi kasılı tutun.
 • Bu şekilde 5 saniye tutmanıza uyum sağlamanız birkaç haftanızı alabilir. Pelvik taban kaslarınız bu şekilde daha da kuvvetlenecektir.

Sonraki egzersiz arka pelvik kas tabanını hedef alır.

 • Büyük tuvaletinizi tutar gibi kendinizi sıkın ve gevşetin. Bu egzersizi on defaya kadar tekrarlayın.
 • Bir sonraki aşamada aynı egzersizi yapın fakat gevşetmeden önce 5 saniye kendinizi kasılı tutun. Bu egzersizi on defaya kadar tekrarlayın.

Bu egzersizler her gün tekrarladığında faydalı olacaktır. Bu egzersizler kasların güçlenmesi için en az üç ay yapılmalıdır. Bu egzersizleri çok fazla yapmanın sizlere zarar verebileceğini unutmamalısınız. Her egzersiz serisini bir defada 10 tekrardan fazla yapmamalı ve hergün üç seriyi geçmemelisiniz.

Östrojen

Östrojen hormonu kadınlardaki idrar kaçırmada önemli rol oynar. Lokal östrojen tedavisi idrar kaçırma yakınması olan ve daha önce menopoza girmiş kadınlarda uygulanabilir. Tedavi, vajinal krem, vajinal halka ya da pezer etrafından salınım tarzında uygulanabilir.

İdrar Kaçırma Sorunlarının Tedavisi

Uzman üroloğun hastanın tıbbi özgeçmişini öğrenmesi ve ilgili muayene ve tetkikleri uygulamasının ardından tedavi işlemlerine geçirir. Bu doğrultuda doktorlar, idrar kaçırma sorunlarını hastanın yaş, kilo ve hastanın idrar kaçırması ile ilgili diğer veriler doğrultusunda değerlendirip hastaya uygun olan bir tedavi yöntemine başvururlar. İdrar kaçırma sorunlarının tedavisinde kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Sıkışma Tipindeki İdrar Kaçırmada 2. Basamak Tedavi
 • Stres Tipinde İdrar Kaçırması Olanlar İçin Cerrahi Tedavi
 • Prostat Ameliyatı Sonrasında Stresten İdrar Kaçırma

Sıkışma Tipindeki İdrar Kaçırmada 2. Basamak Tedavi

Bazen idrar tutmaya yardımcı teknikler ya da doktorunuzun yazdığı ilaçlar, sıkışma tipi idrar kaçırmanızı (UUI) iyileştirmeyebilir. Bu durumlarda başka tedavi seçenekleri de mevcuttur. Hangisinin sizin için daha iyi olduğuna doktorunuzla beraber karar verebilirsiniz. Sıkışma tipi idrar kaçırmayla ilgili 2. basamak tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanır:

 • Mesaneye botulinum toksin enjeksiyonu
 • Nöromodulasyon olarak da bilinen sinir uyarılması
 • Mesane hacmini arttıran cerrahiler

Stres Tipinde İdrar Kaçırması Olanlar İçin Cerrahi Tedavi

Bazen doktorunuz tarafından verilen ilaçlar idrar kaçırmanızı iyileştirmez. Eğer stres tipi idrar kaçırma (SUI) sorununuz varsa, doktorunuz cerrahi tedavi önerebilir. SUI için genel olarak önerilen tedavi seçenekleri:

 • Askı yerleştirilmesi
 • Burch kolposüspansiyon
 • Yapay kompresyon araçları (balon yerleştirilmesi)
 • Artifisyel Üriner Sfinkter (AÜS)
 • Yer kaplayıcı ajanlar

Prostat Ameliyatı Sonrasında Stresten İdrar Kaçırma

Prostat ameliyatı, stresten idrar kaçırma (SUI) riskini artırmaktadır. Bunun nedeni prostatın üretrayı çevrelemesi ve dolu mesanenin basıncına karşı direnç oluşturmasına yardım etmesidir. Eğer prostatınız kısmen veya tamamen alınmışsa, bu durum üriner sfinkterinizin basınca dayanıklılığını etkiler. Bu durumda uzman doktorlar tarafından prostat ameliyatından sonra oluşan SUI’nin tedavi seçenekleri değerlendirilir. En yaygın uygulanan tedaviler:

 • Pelvik taban egzersizleri
 • Askı yerleştirilmesi
 • Yapay kompresyon cihazları (balon yerleştirme)
 • Artifisyel Üriner Sfinkter İmplantasyonu (AÜS)

İdrar Kaçırma ile Yaşamak

İdrar kaçırma, fiziksel ve ruhsal sağlığınızı etkileyebilen, utanmanıza ve kötü hissetmenize neden olabilen bir durum olabilir. Hayatı tehdit edici olmasa da, hayat kaliteniz üzerinde negatif bir etkisi vardır. İdrar kaçırma sosyal hayatınızı, işinizi ve cinsel hayatınızı etkileyebilir. Fiziksel ve duygusal rahatsızlıklara neden olabilir ve kendinize saygınızın azalmasına yol açabilir. İdrar kaçırma ayrıca bitkin hissettirebilir. Bu durum sizi ve sevdiklerinizi hayatın tadını çıkarmaktan alıkoyabilir. İdrar kaçırmanın birçok nedeni vardır. Bazıları tedavi edilebilirken bazıları sadece kontrol edilebilir. Profesyonel yardım almak, durumunuzu aklınızdan çıkarmanızı ve durumunuzla daha iyi baş edebilmenizi sağlar. İdrar kaçırma belirtileri göstermeniz durumunda İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği birimine başvurabilir ve uzman doktorlarımızı tarafından muayene edilebilir ve tedavi süreçlerinize başlayabilirsiniz.

Günlük Hayatınızda İdrar Kaçırma Sorunu ile Baş Etmek

Genel yaşam tarzı değişiklikleri semptomlarınızı kontrol etmenizde ve hayat kalitenizi arttırmanızda sizlere yardımcı olabilir. En yakın tuvaletin nerede olduğunu daima öğrenmeye çalışın. Evin dışında olduğunuzda en yakın tuvaletin nerede olduğunu sormaktan utanmayın ya da korkmayın. Mesanenizi her 2-4 saatte bir ve her gece yatmadan önce boşaltmaya çalışın. Geceleri düşmeyi önlemek için gece lambasını açın ve banyonuza bir tutunma barı koyun. İdrar sızıntısını saklayabilecek pedler ve damla toplayıcıları gibi birçok ürün bulunmaktadır. Günlük ihtiyaçlarınıza en uygun olanın hangisi olduğunu doktorunuza danışın. İdrar kaybını kontrol edebileceğiniz birçok emici özellikli ped bulunmaktadır. Erkekler ve kadınlar için birçok farklı ürün mevcuttur. Çoğu ürün normal iç çamaşırdan daha kalın değildir ve günlük kıyafetlerinizin altına kolayca giyilebilir.. Kaçırma pedleri menstrual pedlerden farklıdır, hangi ürünü kullanacağınızdan emin değilseniz yardım isteyin. Kasık bölgenizi temiz ve kuru tutmak için pedlerinizi mümkün olduğunca düzenli kullanın.  Bunu yapmanız, cilt irritasyonlarını ve kokuyu engellemeye yardımcı olur. Pedler genellikle eczanelerde, süpermarketlerde ve medikal ürün mağazalarında bulunabilir. İdrar damlaması problemi olan erkekler damla toplayıcı pedlerden kullanabilir. Damla toplayıcılar penis çevresine giydirilir ve iç çamaşırınızın içinde kalır. Erkekler ayrıca penis dışına yapışan, bacağa bağlanan ve pantolon altında kullanılabilen ürünlerden de kullanabilir.

İşyerinde İdrar Kaçırma Sorunu ile Baş Etmek

Kaçırma endişesi yaşadığınız zamanlarda çalışmak stresli olabilir. Sizi daha rahat ve kontrollü hissettirecek bazı öneriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Pedleri yanınıza aldığınızdan emin olun.
 • Koku önleyiciler kullanın. Bu konuda doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.
 • Favori parfümünüzü kullanın. Bu kokuyu önlemez ancak sizi daha rahat hissettirir.
 • Çalışma saatlerinde çok fazla sıvı içmekten kaçının.
 • Kafeinli içeceklerden kaçının.
 • Eğer bir toplantıdaysanız kahve veya çay yerine su yudumlayın.
 • Mesanenizi dolu hissetmeden önce tuvaleti kullanın. Dolu mesane ile ayağa kalkmak idrar kaçağına neden olur. Tuvaleti 3-4 saatte bir kullanmaya çalışın.
 • Koyu renkli kıyafetler giyinin. Açık renkli giysiler lekeleri daha çok belli eder.
 • İşte yedek elbiseleriniz olsun.
 • Eğer doktorunuz tavsiye etmişse çalışma saatlerinde pelvik taban egzersizleri yapmaya çalışın.

Seyahat Ederken İdrar Kaçırma Sorunu ile Baş Etmek

İdrar kaçırmadan muzdarip olduğunuzda özellikle uzun yolculuklar zor olabilir. Seyahati daha konforlu kılmak için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

 • Uçakta ya da trende tuvaletin hemen yanında yer alan koltuklardan almaya çalışın.
 • Araba ile seyahat ederken yolculuk esnasındaki tuvalet molalarını planlayın.
 • Titreşimleri engellemek için mindere oturun.
 • Seyahat öncesinde veya sırasında kahve, alkol ve çay gibi sıvıları almaktan kaçının.
 • Rahat etmek için bol kıyafetler giyin.
 • Gerekliyse koruyucu pedler kullanın.

İdrar Kaçırmanın Cinsel Hayata Etkileri

Vücudunuzu kontrolsüz hissettiğinizde kendinizi çekici veya emin hissetmek zor olabilir. İdrar kaçırma korkusu ilişki esnasında samimi olmaktan kaçınmaya yol açabilir. İdrar kaçırma kaynaklı düşük özsaygı, depresyon veya anksiyete, cinsel hayatınızı olumsuz yönde etkileyebilir. Fakat iletişimin esas olduğunu unutmayın. Partnerinizle ihtiyaçlarınız ve dilekleriniz hakkında konuşmaya çalışın. Ayrıca yaşadığınız zorluklarla alakalı destek ve yardım almak için lokal destek gruplarına katılmayı düşünebilirsiniz.

EKOL INTERNATIONAL

Lokasyon
Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı / İzmir

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
0 (232) 386 55 05

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

İzmir Ekol Hastanesi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

Mobil Hemen Ara
Mobil Whatsapp