Holep ile Prostat Ameliyatı

 

HoLEP ile Prostat Ameliyatı

Erkek bireylerin idrar keselerinin altında prostat bezi bulunur. Yaklaşık olarak 20 gr. ağırlığa ve ceviz şeklinde bir yapıya sahip olan prostat, erkek üreme organına ait bir salgı bezidir ve meninin sıvı olan kısmının üretilmesi rolünü üstlenmektedir. Prostat, bir takım sebeplerden dolayı büyüme gösterebilir. Prostat büyümesi tanısı, prostat tanı merkezi tarafından gerçekleştirilir. Bu büyüme, kişilerin vücudunda olumsuz değişikliklerin ortaya çıkmasına sebep olur. Büyüme genellikle iyi huylu olarak gerçekleşir ve bu durum İyi Huylu Prostat Büyümesi ya da Benign Prostat Hiperplazisi (BPH) olarak adlandırılır. Prostat büyümesi ve prostat tedavisi ile prostat cerrahisi bölümü ilgilenir. Holmiyum Lazer, Holmium Lazerle Prostat Enükleasyonu ya da başka bir şekilde söylenecek olursa HoLEP, iyi huylu prostat büyümesi sebebiyle oluşan idrar kanalı tıkanıklıklarının tedavisinde kullanılan bir lazer teknolojisidir. Yüksek teknoloji ile HoLEP erkek bireylerin rahat bir yaşam sürmeye devam etmelerini sağlar.

 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Nedir?

Genellikle ileri yaşlardaki erkek hastalarda görülen iyi huylu prostat büyümesi, prostatın anormal bir şekilde büyümesini ifade eder. Prostatın iç kısmında yer alan bezlerin büyümesi, prostatın dış kısmının da büyümesine sebep olur. Prostat bezinin büyümesi mesanenin altında yer alan idrar yolu kanallarının sıkışmasına sebep olur. Bu durum erkek bireylerin idrar yaparken zorlanmalarına yol açar. Sıkışan idrar yolları, mesane içerisinde yer alan idrarı tam olarak boşaltamaz ve bu durumda kişiler mesanelerini daha fazla kasmak zorunda kalırlar. Dolayısıyla idrar boşaltma sırasında ilgili bölgede ağrılar oluşur. Prostat tedavisi için uzman ürologlara başvurulmalıdır. Üroloji doktoru tarafından iyi huylu prostat tanısı konan hastalar, uzman doktorun yönlendirmeleri ile tedavi edilebilirler.

 

İyi Huylu Prostat Büyümesi Belirtileri

İyi huylu prostat büyümesi, erkek bireylerde ortaya çıkan belirtiler sonucunda anlaşılabilir. Bu belirtiler kişiden kişiye farklılık gösterir. İyi huylu prostat büyümesi olan hastalarda prostat tanısı aşağıdaki belirtilerin görülmesi durumunda yapılır:

 

  • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı
  • İdrarın kesik yapılması
  • İdrar akışının zayıflaması
  • İdrarın tam olarak boşaltılamadığını hissetmek
  • İdrarda kan görülmesi
  • Mesanede taş oluşması

İyi Huylu Prostat Büyümesi Neden Olur?

İyi huylu prostat büyümesi, prostat çekirdeği olarak adlandırılan, prostatın iç bölgesindeki iyi huylu nodüllerin büyümesinden kaynaklanır. Nodüllerin büyümesi, mesane ve üretranın baskı altında kalmasına sebep olur. Bu durum sonucunda erkek bireyler idrar tutma ve boşaltma işlemlerinde sorun yaşar. İyi huylu prostat büyümesinin nedeni tam olarak anlaşılamamakla birlikte bu büyümenin hormonlar sebebiyle ortaya çıktığı düşünülmektedir. Yapılan bazı araştırmalar, yaşın ilerlemesi ile birlikte testosteron hormon düzeyinin azalması sonucu östrojen hormonunun prostatın büyümesinde etkili olduğunu göstermiştir.

HoLEP Tedavi Yöntemiyle Prostat Büyümesi Tedavisi

Prostat teşhisi konan hastalar, uzman ürologlar tarafından tedavi edilir. Son zamanlarda prostat çözümü dendiğinde akla ilk olarak HoLEP tedavisi gelmektedir. İyi huylu prostat büyümesinin lazer teknolojisi kullanılarak bir ameliyatla tedavi edilmesi yöntemi HoLEP olarak adlandırılır. HoLEP yöntemi, ilaç tedavisinin ile iyileşmesi mümkün olmayan hastaların tedavisinde kullanılır. HoLEP işlemi steril ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Hastaya ilk olarak genel ya da lokal anestezi uygulanır. Bu işlemin ardından özel bir endoskopik cihaz ile hastanın idrar kanalına girilir. Prostata ulaşılmasının ardından lazer enerjisi ile prostatın büyümüş olan kısımları, prostat kapsülünden ayrılarak mesaneye itilir. Prostat bir mandalinaya benzetilecek olursa, lazerin mandalinanın dilimlerinin kabuğundan ayrılması gibi, prostatın büyümüş olan kısımlarının prostattan ayırır. Mesaneye itilen prostat parçaları başka bir endoskopik cihaz ile eritilir ve idrar kanalından çıkarılır. HoLEP tedavi yönteminde herhangi bir kesme işlemi yer almaz.

HoLEP Tedavi Yönteminin Faydaları

HoLEP tedavi yöntemi, iyi huylu prostat büyümesinin sebep olduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmak için kullanılan bir tedavi yöntemidir. HoLEP tedavinin bazı faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 

  • Hastadaki iyi huylu prostat büyümesinin seviyesinin anlaşılmasını sağlar.
  • İşlem hızlı bir şekilde gerçekleştirilir ve hasta birkaç gün içerisinde taburcu olarak hayatına devam edebilir.
  • Tedavide herhangi bir kesik ve açma işlemi uygulanmadığından, hastalar psikolojik olarak rahat ederler.
  • Prostat içerisindeki parçaların daha fazla büyümesini engeller ve gelecekte ortaya çıkabilecek farklı rahatsızlıkların önlenmesini sağlar.

150 Watt Holmium Lazerle HoLEP Prostat Ameliyatı

İzmir Ekol Hastanesi iyi huylu prostat büyümesi tedavisi söz konusu olduğunda sahip olduğu profesyonel kadro ve son teknoloji ekipmanlarıyla hastalarına hizmet vermektedir. İzmir üroloji kliniği içerisinde prostat tanısı konan hastalar, uzman doktorların yönlendirmeleri doğrultusunda HoLEP yöntemi ile tedavi edilebilir ya da prostat ameliyatı olabilir. İyi huylu prostat büyümesi sorunuyla karşı karşıya olan hastalar İzmir Ekol Hastanesi’nde uzman ürologlar tarafından kullanılan 150 Watt Holmium Lazer ile kısa sürede sağlıklarına kavuşabilirler. Hasta odaklı yaklaşımımız, güler yüzlü personelimiz ve alanında uzman doktorlarımız ile iyi huylu prostat büyümesinin yanı sıra sayısız sağlık sorununun tanı ve tedavisinde hastalarımızın yanındayız!

EKOL INTERNATIONAL

Lokasyon
Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı / İzmir

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
0 (232) 386 55 05

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

İzmir Ekol Hastanesi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

Mobil Hemen Ara
Mobil Whatsapp