Böbrek Kanseri

Böbrek Kanseri

Kırmızı ve kahverengi renkte olan ve fasulye biçiminde bir şekle sahip olan böbrekler, insan vücudunun karın üst bölgesinin arka tarafında bulunurlar. Böbrekler kanda bulunan atıkları, zehirli maddeleri, suyu ve fazla miktardaki mineralleri dışarı atma işlevini üstlenirler. Dışarı atma işlevi idrar yoluyla gerçekleştirilir. Böbrekten çıkan atıklar üreter olarak adlandırılan idrar borusundan mesaneye ulaşır ve üretra denilen idrar borusu aracılığıyla dışarı atılır. Belirli olumsuz durumların ortaya çıkması sonucu kişilerde böbrek tümörü görülebilmektedir. Böbrek kanseri nedir ya da böbrek tümörü nedir sorularının cevabı ise şu şekilde verilebilir: Böbrek hücrelerinin işlevlerini kaybetmeleri, görevlerini yerine getirmeyi bırakmaları ve anormal bir büyüme göstermeleri böbrek kanseri olarak adlandırılır. Böbrek kanseri görülen kişilerin bağışıklık seviyeleri düşer ve böylece diğer hastalıklara karşı daha savunmasız olurlar. Böbrek ağrısı yaşayan ya da böbrek kanseri olduğundan şüphelenen hastalarımız İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği birimine başvurabilir ve tedavilerini olarak sağlıklı bir hayat sürmeye başlayabilirler.

Böbrek Kanseri Belirtileri

Böbrek kanseri neden olur sorusunun cevabı tam olarak bilinemese de bazı belirtiler, böbrek kanserinin habercisi olabilir. Böbrekte tümör oluşumu kişilerde ciddi rahatsızlıkların baş göstermesine sebep olabilir. Bu sebeple belirtileri gösteren hastaların, uzman ürologlar tarafından profesyonel bir üroloji kliniği içerisinde tedavi edilmeleri gerekir. Böbrek kanseri belirtileri nelerdir sorusu, böbreklerinde ağrı hisseden birçok kişi tarafından sorulur. Böbrek kanseri belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • İdrarda pembe, kırmızı ya da koyu renkli kan görülmesi
 • Sırt bölgesinde geçmeyen ve açıklanamayan bir ağrı
 • İştah kaybı
 • Açıklanamayan ani kilo kayıpları
 • Yorgunluk
 • Aralıklı olarak gelen ve giden ateş
 • Kansızlık (anemi)

Bu belirtilerin görülmesi durumunda kişilerin böbrek kanseri tedavisi almaları gerekebilir. Belirtilerin görülmesi, kişilerde kesin olarak böbrek kanseri olduğu anlamına gelmez. Bu sebeple uzman bir üroloğa başvurmak, belirtilerin nedenlerinin kesin olarak belirlenmesi açısından oldukça önemlidir.

Böbrek Kanseri Evreleri

Hastanın böbrek kanseri olduğu uzman ürolog tarafından kesinleşirse, bir sonraki aşama kanserin evresini anlamaya yönelik olarak yapılır. Böbrek kanseri için evreleme testleri, ek CT taramaları veya doktorun uygun olduğunu düşündüğü diğer görüntüleme testlerini içerebilir. Bu testler sayesinde hastanın böbreklerinde bulunan kanserin hangi evrede olduğu anlaşılabilir. Böbrek kanseri evreleri şu şekilde sıralanır:

 • I. Evre: Bu aşamada tümör çapı 7 cm’ye kadar ulaşabilir. Bu evrede tümör, böbrek ile sınırlıdır.
 • II. Evre: Bu aşamada tümör çapı, I. evreye göre daha büyüktür. Bu evrede de tümör hücreleri böbreğin içerisindedir.
 • III. Evre: Bu aşamada tümör, böbreğin etrafındaki dokuya kadar uzanır  ve lenf düğümlerine yapışabilir.
 • IV. Evre: Kanser böbreğin dışına, birden fazla lenf noduna ya da kemik, karaciğer veya akciğer gibi vücudun uzak bölgelerine yayılmıştır.

Böbrek Kanseri Tanısında Kullanılan Yöntemler

Böbrekte kist kanser midir sorusunun cevabı, kişilerin vücutlarında görülen belirtiler sonucu bazı testlere sokulmaları ile verilir. Böbrek tümörü belirtileri gösteren hastalara uzman ürologlar tarafından birtakım tetkikler yapılır. Böbrekte kitle belirtileri net olarak sağlandığında, kişilere uygun böbrek kanseri tedavileri uygulanır. Böbrek kanseri tanısı için kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanır:

 • İdrar ve kan testleri
 • İntravenöz Pyelogram (IVP) ile idrar yollarının görüntülenmesi
 • Böbrek damarlarının görüntülenmesini sağlayan Anjiografi
 • Röntgen filmi, MR ve Ultrasonografi gibi görüntüleme yöntemleri
 • Görüntüleme yöntemleri ile eş zamanlı olarak yapılan “ince iğne aspirasyon biyopsisi”

Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri

Böbrek kanseri, ilk evrelerde kişilerin vücutlarında farklı belirtiler ortaya çıkarmadığından, kişilerin düzenli olarak sağlık kontrolüne girmeleri oldukça faydalıdır. Erken teşhis edilen böbrek tümörleri çok daha kolay tedavi edilebilmektedir. Böbrekte tümör belirtileri gösteren ve böbrek tümörü olduğu kesinleşen hastalar, uygun tedavi yöntemleri ile tedavi edilirler. Böbrek kanseri tedavisinde kullanılacak olan yöntem, hastanın yaş ve kilo gibi özelliklerine ve böbrekteki tümör hücrelerinin konumu, boyutu ve kanserin evresi gibi niteliklere bağlı olarak değişir. Bu doğrultuda böbrek kanseri tedavisinde kullanılan yöntemler şu şekilde sıralanabilir:

 • Laparoskopik böbrek kanseri tedavisi
 • Cerrahi böbrek kanseri tedavisi
 • Radyofrekans
 • Ablasyon
 • Kriyoterapi
 • Kemoterapi
 • İlaç tedavisi

Laparoskopik Böbrek Kanseri Tedavisi

Geleneksel böbrek tedavi yöntemlerinde uzun cerrahi müdahaleler uygulanırdı ve bu durum, hastaların ameliyat olmaktan çekinmelerine sebep oluyordu. Bu durum gelişen teknoloji ve modern tıp ile günümüzde ortadan kalkmış durumdadır. İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği tarafından uygulanan laparoskopik böbrek kanseri tedavisi ile hastalara uzun cerrahi müdahalelerde bulunmamakta ve bu yöntemle böbrekteki tümörün yol açtığı sorunlar kolaylıkla giderilebilmektedir. Laparoskopik cerrahi sırasında uzman ürolog, hastanın karnının alt kısmında küçük kesiler yapar ve böbreğe erişmek için bu kesileri kullanır. Bir ışık ve bir kamera ile ilgili bölgeye küçük bir tüp yerleştirilir. Uzman ürolog kameradan görüntü alan monitörde hastanın böbrek gölgelerini görüntüler ve gerekli denetlemeleri yapar. Tümörlü hücrelerin belirlenmesinin ardından kesme aleti ve doku alma cihazı kullanılarak tümörler çıkarılır.

Laparoskopik Böbrek Kanseri Tedavisinin Avantajları

Böbrek kanseri şüphesiyle uzman ürologlara başvuran ve böbreklerinde kanser hücreleri tespit edilen hastalar, laparoskopik böbrek kanseri tedavisi ile kısa sürede sağlıklarına kavuşabilirler. İzmir Ekol Hastanesi olarak güler yüzlü personelimiz, sağlığı odakta tutan anlayışımız ve uzman doktorlarımız ile böbrek rahatsızlıklarından şikayetçi olan hastalarımızın her zaman yanındayız. Bu doğrultuda böbrek rahatsızlıklarından şikayetçi olan hastalarımız İzmir Ekol Hastanesi Üroloji Kliniği birimimize danışabilir ve tedavi olmak için randevularını oluşturabilirler. Laparoskopik böbrek cerrahisi de hastanemizin uzman doktorları tarafından kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir. Laparoskopik böbrek kanseri tedavisinin yararları ya da avantajları şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanın vücudunda sadece birkaç dizi küçük kesi açılır.
 • Ağrı ve yara izi kalma ihtimali oldukça azdır.
 • Hastaların hastanede kalış süreleri kısadır.
 • Monitör sayesinde uzman ürolog, hastaların böbreklerini daha iyi görüntüler ve böylece daha iyi bir operasyon gerçekleştirir.
EKOL INTERNATIONAL

Lokasyon
Mavişehir – Çiğli Kipa Kavşağı / İzmir

BİZİ ARAYIN

Telefon Numaramız
0 (232) 386 55 05

BİZE YAZIN

Size En Yakın Zamanda Dönüş Sağlayalım

ÇALIŞMA SAATLERİMİZ

Çağrı Merkezimize
7 Gün 24 Saat Ulaşabilirsiniz

İzmir Ekol Hastanesi

BAĞLANTILAR

İZMİR EKOL HASTANESİ
EKOL KBB
EKOL OBEZİTE
EKOL ÜROLOJİ
EKOL SAÇ EKİMİ
EKOL DERMATOLOJİ
EKOL HOSPITALS
EKOL GÖZ
DENT EKOL
EKOL INTERNATIONAL TIP MERKEZİ
EKOL ESTETİK
EKOL VARİS
EKOL BALCOVA TIP MERKEZİ

Bilgi ve Randevu için numaranızı bırakın, Sizi Arayalım!

Mobil Hemen Ara
Mobil Whatsapp